Eğitici Anne

Günümüzde annelerin de gerek  zorunlu gerek de isteğe bağlı olarak aile bütçesine katkıda bulunması gerekebilir. Bu durumda çocuğunu emin ellere teslim etmek isteyecektir. Bu kişiler çocuğun hem sağlığı hem psikolojisi konusunda bilgi sahibi olması, aynı kültürden aynı dili konuşan kişiler olması gereklidir. Çocuk birçok şeyi model alarak öğrenir, konuşma, davranışlar, paylaşım, ahlaki değerler gibi pek çok konuda mutlaka modele ihtiyaç duyar. Bu nedenle modeller iyi özelliklere sahip olmalıdır. Çocuğun ilk model alacağı kişiler ise anne, baba ya da bakımından sorumlu diğer kişilerdir.
 
Anne, çocuğunun bakımıyla kendisinin ilgilenemediği durumlarda başka alternatifler arayacaktır. Büyükanne, teyze, hala gibi diğer akrabalar, komşular gibi. Bunlar yoksa tavsiye üzerine ya da farklı yollardan başka birinin arayışına girilir. Maalesef ki toplumumuzda çocuk bakımı deyince çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak akla gelmektedir.

Çocuğa bakan kişinin, her açıdan çocuğa nasıl bakılabileceği konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış olması şarttır. Çocuk psikolojisi nedir, kritik dönem nedir, duygusal, sosyal, zihinsel gelişim, kas gelişimi, özbakım gelişimi nedir bilmeyen kişiler bile, hiçbir şey yapmadan çocuk bakılabilir düşüncesiyle çocuk bakmaya başlıyorlar. Üstelik pek çoğu da yaptıkları işi sevmiyor. Oysa işini sevmek başarının temel şartlarındandır.

Üstelik bu herhangi bir iş değildir, toplumun geleceğinin teminatıdır. 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !